Rok 2022 zdecydowanie przyniósł zmiany, na wielu różnych płaszczyznach. Czas wyciągnąć wnioski i ruszyć dalej. Jaki będzie rok 2023? Przygotowaliśmy naszą prognozę trendów w świecie e-commerce i logistyki na najbliższy rok.
Nowoczesne trendy w logistyce wynikają między innymi z rozwoju e-handlu. Te branże wzajemnie się przenikają i są niejako zależne od siebie.
Końcówka poprzedniego roku była zdominowana przez zaskakujące osiągnięcia sztucznej inteligencji. Wielu rozpoczęło spekulacje, że nowa jakość prezentowana przez AI spowoduje zastąpienie pracy ludzkiej, a wiele zawodów po prostu zniknie.
W tym miejscu moglibyśmy zakończyć artykuł i wspólnie obserwować jak faktycznie, nieco zatrważające osiągnięcia AI wpłyną na naszą rzeczywistość, w tym sprzedaż internetową i logistykę.
Patrzymy nieco bardziej pozytywnie i wierzymy, że nie wywoła to rewolucji, a jedynie zrodzi nowe możliwości, o których wcześniej nie myśleliśmy. Korzystanie z rozwiązań systemów, które uczą się wykrywać błędy i minimalizować je bez żmudnej pracy człowieka to naprawdę dobra perspektywa. Osoby ze świata e-commerce i logistyki powinny zwrócić dzisiaj szczególną uwagę na możliwość optymalizacji chatbotów, które coraz sprytniej wcielają się w rolę Doradcy Klienta.
Właścicieli sklepów internetowych z branży wnętrzarskich z pewnością zainteresuje sukcesywny rozwój AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality). Technologia ta pozwala na przedstawienie produktu 3D w obrazie z aparatu smartfona. Dzięki temu będzie można, między innymi, wypróbować style i różne aranżacje mieszkania, w tym meble, bez kupowania i zwracania produktów.
Nowością w 2022 okazały się tak zwane płatności odroczone. Uważamy, że w tym roku staną się standardem wszędzie tam, gdzie dba się o tworzenie intuicyjnych platform przyjaznych użytkownikowi.
Każdy e-commerce, który szuka nowych rozwiązań na optymalizację konwersji, już teraz powinien wdrożyć system płatności odroczonych. Doświadczenia firm pokazują, że jest to skuteczny sposób na przełamanie bariery zakupowej związanej z relatywnie wysoką ceną produktu.
Dbałość o wygodne płatności zawiera się niejako w większej idei, jaką jest Customer Expierience. Firmy, które do tej pory nie zainwestowały w ewolucję swoich sklepów internetowych pod kątem użyteczności, będą coraz częściej oceniane jako trudne w obsłudze, a dalej — omijane przez potencjalnych klientów.
Jednym z czynników, który wpływa na decyzję zakupową, jest czas wysyłki. Już dawno dostawa w ciągu 3-5 dni roboczych przestała być atrakcyjną opcją. A ostateczną rewolucję spowodowała pandemia, gdy zakupy online były wybierane nawet przez osoby, które wcześniej nigdy w ten sposób nie kupowały.
Aby dopasować się do nowej rzeczywistości i zdobyć klienta, firmy wprowadziły usługę quick commerce, czyli dostawy natychmiastowe. Oczywiście nie każda branża może fizycznie zorganizować taki czas wysyłki. Coraz więcej firm proponuje dostawę tego samego dnia. Wprowadzenie takiej obietnicy znacząco wpływa na konwersję.
Czas wysyłki to nie jedyna wartość, której dziś coraz częściej oczekują klienci w ramach dostawy. Trendem, który coraz chętniej wykorzystują firmy, jest informowanie klienta o poszczególnych etapach dostarczenia przesyłki. Przewidujemy, że zarówno udostępnianie informacji o kolejnych krokach wysyłki, jak i dostawa tego samego dnia, staną się standardem w ciągu tego roku.
Globalna pogarszająca się sytuacja gospodarcza z pewnością zatrzymała wiele inwestycji. Odważne plany i wysokie ambicje biznesowe musiały zostać ostudzone rosnącą inflacją i obawą przed tym, czego nie da się przewidzieć. Z tego powodu idee takie jak gospodarka dzielenia, czy sprzedaż dóbr używanych szczególnie w tym roku mają szansę na rozkwit.
Przewidujemy, że przedsiębiorcy coraz częściej będą rezygnować z inwestycji związanych np. z zakupem nowego sprzętu. W zamian będą wypożyczać go od innych firm.
W myśl tej zasady, na platformie 4SHELF możliwy jest wynajem przestrzeni magazynowej, bez konieczności zobowiązywania się na rok lub dłużej. Kilka kliknięć wystarczy, aby zarezerwować potrzebną powierzchnię w magazynie, bez zbędnych formalności.
W związku z rozwojem technologicznym w świecie e-commerce, poza szansą na lepsze, pojawiają się także nowe zagrożenia. Przy optymalizacji działań związanych ze sprzedażą internetową, zarządzaniem magazynem, zachęcamy do podjęcia działań w celu ochrony danych i zabezpieczenia przed atakami hakerskimi.
W 2022 roku ilość ataków hakerskich wzrosła aż o 60%! Na szczęście wraz ze wzmożoną cyberprzestępczością, rośnie liczba specjalistów i firm, a z nimi liczba sposobów. Dzięki takim osobom i instytucjom skutecznie ochronisz swoją firmę przed atakami hakerskimi.
Rok 2023 zdecydowanie będzie rokiem wielu zmian. Ze względu na przyspieszony rozwój technologiczny, zwłaszcza w ramach pracy nad sztuczną inteligencją, nie wszystkie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedno jest pewne — aby rozwijać swój biznes zgodnie z aktualnymi trendami i optymalizować go pod kątem kosztów, bezpieczeństwa i coraz większej wrażliwości na potrzeby klienta, warto być na bieżąco z innowacjami, które codziennie przynosi nam świat nauki.
8 maj 2023
Autor: Urszula Rydzewska
Opublikowano w kategoriach: