Rynek magazynowy to stale rozrastający się segment, zapewniający funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw handlowych. Magazyny stanowią niezbędne ogniwo w całym procesie logistycznym, którego skutkiem jest dostarczenie towaru do klienta.
Jeśli masz zamiar kupić obiekt magazynowy, udostępnić go pod wynajem lub szukasz miejsca do składowania towaru, zapoznaj się z poniższym artykułem. W nim w przystępny sposób wyjaśnimy Ci, jakie są klasy magazynów, czym się od siebie różnią i jakie aspekty wydają się najważniejsze z perspektywy osoby, która poszukuje przestrzeni składowych.
Spis treści:
Pojęcie magazynu czy definicja magazynu jest raczej rozumiana intuicyjnie. Warto jednak przypomnieć, że magazyn to przestrzeń przeznaczona do przechowywania towarów i może być ona klasyfikowana wg. różnych kryteriów. Jedną z popularniejszych jest klasyfikacja magazynów ze względu na rodzaj budowli / konstrukcji. W tym przypadku wyróżniamy magazyny zamknięte, półzamknięte (półotwarte) i otwarte (place składowe). Do głównych funkcji magazynu należy:
Najpopularniejsza klasyfikacja magazynów wyrażona jest w pierwszych literach alfabetu: A+, A, B+, B, C, D. Litery te określają standard obiektu i mogą odnosić się do następujących kryteriów:
Mimo, że system ten funkcjonuje, jest to bardzo umowna klasyfikacja. Nie istnieją organizacje zajmujące się kontrolą magazynów i przyznawaniem im klas. Również nie wszystkie klasyfikacje, które znajdziesz w Internecie odnoszą się do wszystkich wypisanych powyżej kryteriów. Takie listy mogą być zawężone lub rozszerzone o dodatkowe aspekty. Czasem bierze się również pod uwagę wiek budynku.
Przyjmuje się, że najwyższa klasa magazynu to A+.
Magazyn klasy A+ to magazyn, który spełnia kryteria takie jak: dobra lokalizacja z łatwym dojazdem dla pojazdów transportowych z placem manewrowym, minimalna wysokość magazynu 13 m, zabezpieczona posadzka przeciwpyłowa o nośności minimum 5 ton/m2, regulacja temperatury i wilgotności, systemy bezpieczeństwa (w tym przeciwpożarowe), zasilanie awaryjne, dostęp do linii kolejowej, 1 brama automatyczna na 500 m2.
Magazyny klasy A+ znajdują się „blisko” centralnych autostrad i są „oddalone” od zabudowań mieszkalnych. Te odległości nie są dookreślone, ale przyjmuje się, że magazyn tej klasy znajduje się nie dalej niż 10 km od głównych dróg, na terenach przemysłowych. Dodatkowym atutem takich magazynów jest linia kolejowa.
Magazyny A+ to magazyny o wysokości sufitu minimum 13m. Podłoga znajduje się 1,20m nad ziemią, a posadzka jest zabezpieczona przeciwpyłowo i ma nośność minimum 5 ton/mkw. W magazynach najwyższej klasy odległość pomiędzy osiami słupków konstrukcyjnych wynosi 12m na 24m.
Magazyny najwyższej klasy wyposażone są w nowoczesne rozwiązania w zakresie regulacji temperatury i wilgotności powietrza, a także systemy bezpieczeństwa takie jak: system przeciwpożarowy z tryskaczami i czujnikami dymu; monitoring; system alarmowy. Ponadto zainstalowane jest w nich okablowanie światłowodowe.
Przyjmuje się, że magazyn najwyższej klasy dysponuje automatycznymi bramami w ilości minimalnej 1 brama na 500m2 powierzchni składowania. Taki obiekt powinien być również wyposażony w niezależną podstawę elektryczną do zasilania awaryjnego na wypadek przerw w dostawie energii.
Magazyn klasy A+ ma dostęp do placu manewrowego, bezpiecznej i regulowanej strefy załadunku. Na jego terenie znajduje się parking, zarówno dla ciężarówek, jak i samochodów osobowych. W skład nowoczesnego kompleksu magazynowego wchodzą dodatkowe pomieszczenia, takie jak biura. Obiekt powinien być w całości przystosowany do zapewnienia bezpieczeństwa i zaplecza pracownikom (m.in. toalety, szatnie, przestrzeń wypoczynkowa).
Magazyn klasy A to magazyn, który spełnia kryteria takie jak: dobra lokalizacja z łatwym dojazdem dla pojazdów transportowych z placem manewrowym, wysokość magazynu 10 m, zabezpieczona posadzka przeciwpyłowa o nośności minimum 5 ton/m2, regulacja temperatury i wilgotności, systemy bezpieczeństwa (w tym przeciwpożarowe), zasilanie awaryjne, 1 brama automatyczna na 700 m2.
Magazyn klasy A od magazynu A+ różni się przede wszystkim wysokością sufitu - jest to obiekt o wysokości 10m. Taki obiekt dysponuje automatycznymi bramami przemysłowymi w ilości 1 brama na 700m2. Magazyny klasy A z reguły nie mają dostępu do linii kolejowej, ale znajdują się w pobliżu autostrad i innych centralnych dróg. Przyjmuje się, że obiekty klasy A to budynki nie starsze niż 20-30 lat.
Pozostałe wartości są tożsame z kryteriami opisanymi w obiektach klasy A+.
Magazyn klasy B+ to magazyn, który spełnia kryteria takie jak: lokalizacja poza strefami przemysłowymi z dostępem do placu manewrowego, wysokość magazynu 8 m, zabezpieczona posadzka przeciwpyłowa o nośności minimum 5 ton/m2, regulacja temperatury i wilgotności, systemy bezpieczeństwa (w tym przeciwpożarowe), zasilanie awaryjne, 1 brama automatyczna na 700 m2.
Wysokość sufitu w magazynie klasy B+ to 8m. Wartości dotyczące wysokości podłogi i nośności posadzki przeciwpyłowej pozostają takie same jak w przypadku magazynów A+ i A (wysokość: 1,20m; nośność: 5 ton/m2).
Obiekty klasy B z reguły wybudowane w latach 90tych XX wieku. Takie magazyny wyposażone są w automatyczne bramy w ilości odpowiadającej 1 bramie na 700m2. Mogą znajdować się dalej od głównych arterii komunikacyjnych i poza strefami przemysłowymi.
Jak widać powyższe trzy klasy magazynów różnią się jedynie wysokością sufitu, częstością występowania bram i nieznacznie lokalizacją. Pozostałe kryteria, jakie muszą spełnić są takie same. Odnosi się to zarówno do kwestii konstrukcyjnych, jak i systemów i rozwiązań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Każdy z wyżej wymienionych obiektów powinien być wyposażony w niezależną podstawę elektryczną do zasilania awaryjnego.
Magazyn klasy B to magazyn, który spełnia kryteria takie jak: lokalizacja poza strefami przemysłowymi z dostępem do placu manewrowego, wysokość magazynu 6 m, betonowa lub asfaltowa posadzka bez powłoki przeciwpyłowej o nośności minimum 5 ton/m2, systemy grzewcze i wentylacyjne, systemy alarmowe (w tym sygnalizujące pożar), zasilanie awaryjne.
Wymagania dotyczące magazynu klasy B są znacznie niższe, niż w przypadku pozostałych klas. W związku z czym cena takiego obiektu jest odpowiednio niższa.
Magazyny klasy B to z reguły budynki wybudowane w latach 70 - 80tych XX wieku o wysokości minimum 6m. W takich budynkach posadzka (betonowa lub asfaltowa) nie posiada powłoki przeciwpyłowej.
Nie są one wyposażone w nowoczesne technologie monitorujące czy przeciwpożarowe, ale wciąż dysponują systemami alarmowymi i sygnalizującymi pożar. W obiektach tego typu znajdują się biura i dodatkowe pomieszczenia. Są one również wyposażone w proste systemy grzewcze i wentylację.
Podobnie jak wcześniej opisane klasy magazynów, magazyny klasy B mają dostęp do placu manewrowego oraz parkingu dla ciężarówek i aut osobowych. Zlokalizowane mogą być w obrębie miasta, również na terenie osiedli mieszkaniowych. Taka lokalizacja może wydawać się problematyczna, jednak z perspektywy firm kurierskich znacznie ułatwia komunikację i transport.
Jeśli dysponujesz obiektem klasy B, możesz dokonać kilku zmian, by podnieść jego standard. Musisz jednak liczyć się z inwestycją w zakresie:
Wysokość magazynu, czy jego lokalizacja nie zawsze musi być przeszkodą. Niskie magazyny to obiekty, które znacznie łatwiej obsłużyć i zagospodarować. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej lokalizacja bliżej miasta może dać Ci przewagę. Istotne jest to, czy Twój magazyn spełnia inne kryteria, których poszukują osoby czy firmy posiadające towar.
Magazyn klasy C to magazyn, który spełnia kryteria takie jak: lokalizacja poza strefami przemysłowymi z dostępem do placu manewrowego, wysokość magazynu 4 m, betonowa lub asfaltowa posadzka bez powłoki przeciwpyłowej o nośności minimum 5 ton/m2, systemy grzewcze wentylacyjne i alarmowe starego typu.
To pomieszczenia o wysokości 4m, z posadzkami bez powłok przeciwpyłowych. Posiadają instalacje starego typu: grzewcze, przeciwpożarowe, wentylację. Magazyny te z reguły mają dostęp do placu manewrowego.
Magazyny klasy C to głównie stare budynki poprzemysłowe – zajezdnie, hale produkcyjne.
Magazyn klasy D to magazyn, w którym można przechowywać jedynie towary, które nie są podatne na czynniki atmosferyczne.
To budynki, które nie są przystosowane do potrzeb magazynowych. Zazwyczaj są to garaże, nieużywane hangary, piwnice, stodoły itd. Z reguły obiekty te są nieogrzewane. Można składować w nich towary, które nie są podatne na żadne czynniki atmosferyczne. Modernizacja takich obiektów, nawet jeśli możliwa, jest nieopłacalna.
Przedstawiona klasyfikacja dość obszernie odpowiada na pytanie: jakie są klasy magazynów i czym się różnią? Z pewnością jednak nie wypełnia tematu, ze względu na to, że kryteria klas nie są doprecyzowane. Dla klientów jednak klasa magazynu nie musi być najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze obiektu. Specyficzne wymagania dotyczące przechowywanych produktów, lub odwrotnie – brak szczególnych warunków, które obiekt musi spełniać; nadmierna ilość towaru i możliwość szybkiego przyjęcia go czy w końcu cena mogą i niejednokrotnie są dla klientów ważniejsze niż czynniki świadczące o danej klasie. Co nie oznacza, ze nie należy dążyć do podnoszenia standardów jakości magazynu!
Poza przedstawionymi, najpopularniejszymi klasami magazynów, w ostatnim czasie wprowadzono dodatkową, najwyższą klasę A++.
To przede wszystkim bardzo nowoczesne budynki, wykorzystujące w dużej mierze technologię w służbie logistyce. Czym się wyróżniają? Mogą spełniać jedno lub wiele z poniższych kryteriów (i wszystkie wymienione w przypadku klasy A+).
Automatyzacją – wiele procesów jest automatycznych lub obsługiwanych przez roboty. W nowoczesnych magazynach stosowane są systemy smart, które pozwalają na bieżąco kontrolować zużycie energii.
Specjalizacją – np. magazyny wysokiego składowania (wyższe niż 10m) lub magazyny chłodnie.
Podwyższoną odpornością ogniową – materiały, z których zbudowany jest magazyn mają klasę odporności ogniowej powyżej 4000MJ/m3.
Ekologicznymi rozwiązaniami – m.in. korzystaniem z odnawwialnych źródeł energii, dążeniem do zeroemisyjności.
Ekonomicznymi rozwiązaniami – zmniejszającymi skutecznie koszty stałe, takimi jak oświetlenie LED, czujniki ruchu itd.
Systemem WMS (ang. Warehouse Management System) służącym do zarządzania ruchem produktów w magazynach, który sprawdzi się w każdym obiekcie bez względu na klasę.
Magazyny klasy A+ i A++ to obecnie najczęściej budowane obiekty przeznaczone do składowania. Wynika to z dużego zapotrzebowania na takie przestrzenie. Co więcej- to zapotrzebowanie wciąż rośnie! Jeśli decydujesz się na inwestycję w tego typu obiekt, weź pod uwagę wyżej wspomniane kryteria.
19 kwi 2023
Autor: 4SHELF
Opublikowano w kategoriach: