Odpowiednie zabezpieczenie towaru to ważny element organizacji pracy magazynu. Skuteczne działania zapewniają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko kosztów związanych z uszkodzeniem czy kradzieżą. W tym artykule dowiesz się, jak oszczędzić pieniądze, dzięki wprowadzeniu odpowiednich zabezpieczeń towaru w magazynie.
Dobrze zabezpieczony towar = mniej strat = większe oszczędności
Spis treści:
1. Jak zabezpieczyć towar na magazynie?
2. Czynności wchodzące w skład zabezpieczanie towarów w magazynie
- Zabezpieczenie budynku magazynu
- Zabezpieczenie samego magazynowanego towaru
- Inwentaryzacja
Pierwszym krokiem optymalizacji wydatków jest minimalizacja strat. Zatem, jeśli w Twoim magazynie znajdują się towary szczególnie wartościowe, zadbaj o ich odpowiednie zabezpieczenie. Unikając zniszczenia lub kradzieży zauważysz znaczące oszczędności.
Jeśli zastanawiasz się nad optymalizacją kosztów na magazynie — dobrze trafiłeś. W 4SHELF pomagamy właścicielom magazynów, kierownikom i dyrektorom wprowadzić dobre praktyki, dzięki którym zoptymalizujesz procesy i zmniejszysz koszty (np. dzięki najmie przestrzeni magazynowej).
Jednym z pierwszych kroków, jakie powinien podjąć kierownik magazynu, jest zabezpieczenie budynku przed włamaniem. W tym celu należy zainstalować system alarmowy, który będzie informował o każdej próbie włamania oraz monitorowanie CCTV, dzięki któremu będzie można śledzić ruch w magazynie.
System do kompleksowego zabezpieczenia budynku:
Ochrona fizyczna, czyli osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo magazynu, również jest bardzo ważna — powinny one być dobrze przeszkolone i mieć dostęp do odpowiednich narzędzi i środków, o których więcej dowiesz się poniżej.
Planując zabezpieczenie budynku, weź pod uwagę każde okno i bramę wjazdową. Skuteczny system antywłamaniowy powinien obejmować każdy możliwy sposób wtargnięcia. Zdarza się, że sam monitoring działa w postaci straszaka, więc warto umieścić kamery w widocznym, acz trudno dostępnym miejscu.
Aby zabezpieczyć towar, należy stosować połączenie różnych metod, takie jak:
Zabezpieczenie antykradzieżowe polega na zastosowaniu specjalnych zabezpieczeń, takich jak tagi RFID lub kody kreskowe, które pozwalają na śledzenie towaru i wykrycie kradzieży.
W ramach kontroli dostępu do magazynu należy wprowadzić ograniczenia osobowe. Magazyn można podzielić na strefy, z zaznaczeniem, że do obszarów, w których znajdują się wartościowe towary, dostęp mają jedynie osoby upoważnione.
Zabezpieczenie przed kradzieżą wewnętrzną polega na zwiększeniu kontroli nad pracownikami, a zabezpieczenie przed zniszczeniem polega na zastosowaniu odpowiednich metod przechowywania towaru, np. stosowanie siatek na regały.
Regularne przeprowadzanie inwentaryzacji towaru jest niezbędne, aby upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu i że nie ma żadnych nieprawidłowości.
Inwentaryzacja pozwala na śledzenie ruchu towarów wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak kradzieże lub błędy w rozliczeniach.
W przypadku towarów wyjątkowo wartościowych warto prowadzić nawet codzienną ewidencję. Takie zarządzanie pozwoli w krótkim czasie zauważyć wszelkie niezgodności.
Podsumowanie
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, odpowiednie przechowywanie towaru jest niezbędne do jego zabezpieczenia. Nieważne, czy planujesz wynająć magazyn lub kupić, możliwości zabezpieczenia towaru to ważny czynnik przy wyborze miejsca.
Magazynowanie powinno być zorganizowane tak, aby ułatwić inwentaryzację i kontrolę dostępności towaru.
W nowoczesnych magazynach często stosuje się systemy automatycznego magazynowania, takie jak wózki automatyczne lub rębaki, które pozwalają na szybkie i dokładne przesuwanie towarów.
Aby odpowiednio zabezpieczyć towar, wymagany jest także dobrze zoptymalizowany WMS, dzięki któremu ewidencja przychodów i rozchodów będzie w kontroli.
Zabezpieczenie towaru na magazynie jest ważne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i całego biznesu. Kradzież lub zniszczenie towaru prowadzą do strat finansowych, które w przypadku towarów wartościowych, mogą być wyjątkowo dotkliwe dla firmy.
Odpowiednio zabezpieczony towar zmniejsza ryzyko niezadowolonych klientów i buduje zaufanie. Dlatego też inwestycja w odpowiednie zabezpieczenia towaru jest inwestycją w przyszłość firmy i zatrzymanie klienta na dłużej.
Dzięki dobrze zorganizowanemu magazynowi i skutecznym zabezpieczeniom można uniknąć problemów i skupić się na rozwijaniu biznesu.
21 lip 2023
Autor: Urszula Rydzewska
Opublikowano w kategoriach: