Zgodnie z dyrektywą Omnibus, właściciele sklepów internetowych i stacjonarnych są zobowiązaniu do konkretnych działań zapewniających przejrzystość cen, opinii, procesu reklamacyjnego i rękojmi. Jakie dokładnie obowiązki musisz spełnić, jeśli zajmujesz się sprzedażą produktów? O co chodzi w nowych przepisach nałożonych przez Unię Europejską?
Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, co w praktyce oznacza dyrektywa Omnibus.
Spis treści:
1. Co to jest dyrektywa Omnibus?
- Od kiedy i kogo obowiązuje dyrektywa omnibus?
- Cel Dyrektywy Omnibus
2. Czy powinieneś wprowadzić zmiany w ramach obowiązku dyrektywy Omnibus?
- Czego dokładnie dotyczą zmiany?
Dyrektywa Omnibus to uchwała Unii Europejskiej, która została przyjęta 27 listopada 2019 roku. Główną ideą tego dokumentu jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi zachowaniami sprzedawców, w tym sztucznemu zawyżaniu cen i manipulacją promocjami. W Polsce dyrektywa została podpisana przez prezydenta 9 grudnia 2022 roku, a jej założenia obowiązują od 1 stycznia 2023.
Dyrektywa Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 właścicieli sklepów stacjonarnych i internetowych, którzy:
mają obowiązek informowania w przejrzysty sposób o cenach produktów sprzed obniżki
powinni prowadzić działania sprawdzające wiarygodność zamieszczanych opinii przez konsumentów
zobowiązani są do skrócenia terminu rozpatrzenia reklamacji
muszą wprowadzić zmiany w zakresie rękojmi
Dyrektywa Omnibus ma na celu zwiększenie przejrzystości cen i promocji. Kwestie dotyczące informowania konsumentów o cenach produktów, a w szczególności promocjach cenowych, od dawna budziły kontrowersje. Klienci coraz częściej zarzucali sprzedawcom nieuczciwe zachowania w postaci np. pozornych obniżek cen.
Zarzuty niestety bardzo często nie były bezpodstawne. Wiele sklepów internetowych publikowało promocje, zmieniając jedynie cenę wyjściową na wyższą, gdy faktyczna cena zakupu pozostawała taka sama.
Konwersja i sprzedaż rosły, ale czujni klienci zauważali nieuczciwe promocje.
Nowa dyrektywa Omnibus wymusiła aktualizację poprzedniej dyrektywy (98/6/WE) i dodanie artykułu 6a. Zakłada on wprowadzenie przejrzystości w przypadku obniżek i promocji, a tym samym zapobieganie nieuczciwym działaniom.
Jeśli prowadzisz sprzedaż i masz wpływ na to, jakie ceny pojawiają się w Twoim sklepie, to tak — obowiązują Cię założenia dyrektywy Omnibus. Zatem jeśli w Twoim sklepie jeszcze nie wprowadziłeś zmian, najwyższy czas to zrobić!
Wyjątkiem, którego nie obejmują nowe przepisy dotyczące prezentacji cen, są platformy e-handlowe i Markeplace’y, które jedynie pośredniczą w sprzedaży.
Mają one jednak inne zobowiązania. Marketplace’y muszą w przejrzysty sposób informować, od kogo rzeczywiście kupuje konsument — czy od przedsiębiorcy, czy osoby fizycznej.
Ta informacja jest o tyle istotna, gdyż robiąc zakupy u przedsiębiorcy, konsument zachowuje prawo do odstąpienia od umowy przez 14 dni. W przypadku zakupów u osoby fizycznej ta zasada nie obowiązuje.
Zgodnie z dyrektywą Omnibus sprzedawca, wprowadzając jakiekolwiek obniżki cenowe, ma obowiązek poinformować konsumenta o najniższej cenie z ostatnich 30 dni kalendarzowych.
Dotyczy to zarówno obniżek procentowych, jak i kwotowych.
Taki obowiązek ma na celu powstrzymanie sprzedawców przed sztucznym zawyżaniem cen przed obniżką, np. przy popularnych wydarzeniach tj. Black Friday.
*Nie dotyczy to jednak promocji typu 2 w cenie 1.
Podsumowanie
Jeśli prowadzisz sprzedaż stacjonarną lub internetową, obowiązki nałożone przez Dyrektywę Omnibus dotyczą także Ciebie. W związku z tym, od tego roku, powinieneś wprowadzić zmiany w prezentowaniu cen i obniżek, a także zadbać o wiarygodność opinii umieszczanych na Twojej platformie sprzedażowej.
Organem sprawdzającym wywiązywanie się sklepów z nowych przepisów jest Inspekcja Handlowa, która m.in będzie kontrolować przejrzystość prezentacji starej ceny.
Zadbaj o to, aby nie było wątpliwości, jaka była najniższa cena produktu w ciągu 30 dni.
______________
Dziękujemy za lekturę. Sprawdź naszą platformę, dzięki której wynajmiesz magazyn krótkoterminowo - szybko i bezpiecznie!
8 wrz 2023
Autor: Urszula Rydzewska
Opublikowano w kategoriach: