Ekonomia współdzielona powstała w wyniku zmian społecznych i gospodarczych. Koncepcja ta opiera się na przekonaniu, że wynajem różnego rodzaju dóbr lub otrzymanie tymczasowego dostępu do produktu, staje się bardziej wartościowe niż posiadanie. Ten trend rozwiązuje problemy związane z ograniczonymi zasobami, kosztami utrzymania, a także zmieniającym się podejściem kulturowym do posiadania jako takiego i konsumpcji. Równocześnie ma również pozytywny wpływ na środowisko naturalne poprzez zmniejszanie produkcji i transportu.
Ekonomia współdzielona (ang. share economy) dotyka zagadnień społecznych i ekonomicznych i zakłada, że dostęp do produktu / czasowa możliwość korzystania z niego jest lepsze niż posiadanie na własność.
Podejście to szczególnie sprawdzi się w sytuacji, gdy:
posiadanie danego obiektu jest poza Twoimi możliwościami finansowymi,
obiekt jest przez Ciebie używany bardzo rzadko, jednak jego użycie jest konieczne w wybranych okresach czasu,
nie używasz obiektu w pełni albo cały czas, a jego utrzymanie oznacza duże koszty stałe.
W każdym z tych przypadków współdzielenie rozwiązuje problem w sposób opłacalny dla osób posiadających obiekt i poszukujących obiektu:
umożliwia zdobycie obiektu na określony czas za ułamek ceny (np. wypożyczenie wiertarki tylko na okres remontu),
pozwala zarobić na przedmiocie w czasie, gdy nie jest używany (np. wynajęcie komuś przestrzeni magazynowej, która w tym momencie nie jest wykorzystywana).
Share economy jest również odpowiedzią na zmiany kulturowe. Wg raportu PwC zmienia się nasze podejście do posiadania. Już 81% respondentów jest zdania, że bardziej opłacalne jest korzystanie z cudzych dóbr, niż posiadanie ich, a 57% uważa ideę dostępu do zasobów za atrakcyjną alternatywę dla posiadania obiektów na własność.
Jeśli bliska Ci jest idea dbania o planetę, share economy znajdzie się w kręgu Twoich zainteresowań. “Gospodarka dzielenia się” poza wymiarem ekonomicznym i kulturowym dotyka również aspektów ekologicznych. Wypożyczanie zmniejsza konieczność powstawania nowych przedmiotów, a korzystanie z lokalnych obiektów ogranicza konieczność wysyłek i transportu, tym samym zmniejsza produkcję CO2 do atmosfery.
Share economy nie jest koncepcją nową (poddawana była dyskusji już w latach 70 XX wieku), jednak dopiero dynamiczny postęp technologii pozwala w pełni realizować jej założenia. Dzięki temu model ten rozwija się na całym świecie. Dzięki temu Ty też możesz być częścią tego globalnego zjawiska.
Technologia pozwala również w pokonaniu barier we współpracy między ludźmi, których łączą wspólne interesy. Jedną z nich jest brak zaufania. Nowoczesne programy i aplikacje umożliwiają weryfikację i pozwalają zabezpieczyć transakcję. W dobie globalnego dostępu do informacji znika również problem odnalezienia odpowiedniego partnera do “współdzielenia”, tak w zakresie lokalizacji, jak i wymaganych cech obiektu.
Przykładowe działania zgodne z ideą share economy:
Car-sharing - np. Uber
Home-sharing - np. booking.com
Bike-sharing - np. wypożyczalnia rowerów miejskich
Tool-sharing - wypożyczalnie narzędzi i sprzętu budowlanego
Co-working - współdzielone przestrzenie biurowe
Share economy doskonale wpisuje się w nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne funkcjonowanie na rynku magazynowym i logistycznym. W tym zakresie opiera się na umożliwieniu wynajmu innym firmom i osobom wolnej (lub czasowo wolnej) przestrzeni. Jednak do tej pory rynek magazynowy rządził się prawami, które niekoniecznie odpowiadały obu stronom (np. konieczność najmu na długi okres). 4SHELF to innowacyjne narzędzie, które zmienia zasady gry, by te służyły obu stronom w myśl idei share economy. To platforma skierowana do osób poszukujących przestrzeni i podmiotów posiadających magazyn. Umożliwi Ci zarówno udostępnienie powierzchni, jak i wynajmowanie jej. Również na krótkie okresy czasowe. Sprawdź naszą ofertę!
26 maj 2023
Autor: 4SHELF
Opublikowano w kategoriach: