Logistykę najogólniej można określić jako szereg działań zawierający system planowania, organizacji przepływu towarów oraz usług. W związku z rozwojem handlu tradycyjnego i internetowego pojawiają się nowe wyzwania. Dotyczą one zarówno globalnej, jak i lokalnej organizacji procesów logistycznych. Między innymi dlatego pojawił się podział na makro i mikrologistykę.
W dalszej części artykułu opowiemy, na czym polega mikrologistyka i jak odpowiednio zarządzać procesami w ramach tego wymiaru.
Aby zrozumieć, czym jest mikrologistyka warto zestawić to z innymi pojęciami.
Podejście logistyczne zawiera różne wymiary w tym: logistykę globalną, eurologistykę, makrologistykę, mezologistykę i wreszcie mikrologistykę.
Wszystkie te ujęcia wykorzystują wspólne założenia dotyczące przepływu asortymentu, usług i informacji. Różni je skala działań. Makrologistyka na przykład obejmuje procesy logistyczne w skali np. państwa, firm o zasięgu ogólnokrajowym. W ramach tego systemu powstaje cała infrastruktura logistyczna (środki transportu, systemy informatyczne, porty, koleje, lotniska), a także cała administracja obejmująca np. tworzenie praw, czy organizacje obsługujące podmioty gospodarcze.
Mikrologistyka natomiast obejmuje wszystkie procesy logistyczne w skali pojedynczego przedsiębiorstwa. Określa system działań, które obejmują kompleksową kontrolę nad przemieszczaniem towarów, obsługą klienta oraz zarządzaniem przestrzenią i zasobami na mikroskalę.
Ostatecznym celem wszystkich działań mikrologistyki jest osiągnięcie zadowolenia klienta docelowego przy możliwie najniższych kosztach i największym zysku. Opieka nad wskaźnikami składającymi się na satysfakcję konsumentów jest wyjątkowa ważna zwłaszcza w środowisku internetowym i branży e-commerce.
Przykładami mikrologistyki są systemy i procesy logistyczne konkretnego przedsiębiorstwa.
Nadrzędnym celem każdego z tych działań jest maksymalna satysfakcja klienta docelowego przy najniższych kosztach i maksymalnym zysku. I tak możemy wyróżnić kilka obszarów, wokół których skupia się pojęcie mikrologistyki.
Zaopatrywanie i dostawy surowców i materiałów
Proces ten obejmuje efektywne planowanie i zarządzanie dostawami surowców i materiałów potrzebnych do produkcji. Priorytetem jest dobra organizacja, która skupia się na dostarczaniu odpowiednich ilości w odpowiednim czasie, co pozwala na minimalizację zapasów i optymalizację kosztów.
Magazynowanie i składowanie
Mikrologistyka w obszarze magazynowania i składowania skupia się na efektywnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej. Zaawansowane systemy automatycznych magazynów pozwalają na sprawną organizację i przechowywanie małych partii produktów, minimalizując tym samym czas kompletacji zamówień. W przypadku kontroli nad stanami magazynowymi niezbędny jest porządny system WMS. Przeczytasz o nim więcej w naszym wpisie poświęconym systemom do zarządzania magazynem. Chcesz przetestować za darmo system WMS? Sprawdź nasz autorski miniWMS - system do zarządzania magazynem w wersji mini.
Produkcja
W tym aspekcie istotne jest elastyczne planowanie produkcji, dostosowanej do wymagań i trendów rynkowych. Należy zwrócić uwagę na zarządzanie małymi partiami produktów, aby zredukować koszty magazynowania i strat. Warto wykorzystywać inteligentne systemy optymalizacji procesów produkcyjnych, co znacznie ułatwia pracę zwłaszcza w zakresie analizy i planowania.
Dystrybucja produktów
Koncentracja na szybkim i precyzyjnym dostarczaniu produktów do klientów powinna być priorytetem w tym obszarze. W przypadku firm e-commerce często zleca się ten aspekt firmom zewnętrznym, które mają odpowiednią infrastrukturę transportową.
Transport
Proces transportu w mikrologistyce obejmuje wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak monitorowanie GPS, aby zapewnić efektywność i dokładność dostaw. Wykorzystanie różnych środków transportu, w tym również elastycznych opcji, jest ważne ze względu na zmieniające się oczekiwania rynkowe.
Redukcja ryzyka uszkodzeń w transporcie
Mikrologistyka kładzie duży nacisk na zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń podczas transportu. Zastosowanie nowoczesnych technologii śledzenia, jak również specjalnych opakowań i systemów ochrony, pomaga w zabezpieczaniu towarów przed szkodliwymi wpływami podczas przemieszczania się przez łańcuch dostaw.
Kompletna i elastyczna obsługa klienta:
Dzięki zaawansowanym systemom informatycznym i analizie danych przedsiębiorstwa są w stanie szybko reagować na zmienne potrzeby klientów, oferując spersonalizowane i efektywne rozwiązania. To ważny element budowania lojalności klienta i pozycjonowania się na rynku.
Podsumowanie
Zrozumienie procesów mikrologistyki pozwala lepiej zarządzać przedsiębiorstwem i osiągać lepsze cele finansowe i biznesowe. Przy planowaniu procesów z tego obszarów warto rozważyć, które z nich firma zrealizuje in-house (albo in-warehouse ;) ), a które z nich mogą być zlecone zewnętrznym podmiotom. Przy takiej analizie należy rozważyć nie tylko koszty, ale także czas przeznaczony na realizację konkretnych zadań, zasoby, infrastrukturę magazynu.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do magazynowania, sprawdź dostępne hale magazynowe w wyszukiwarce 4SHELF.
Intuicyjna wyszukiwarka i prosta rezerwacja skracają proces do minimum.
12 sty 2024
Autor: Urszula Rydzewska
Opublikowano w kategoriach: